Westival 10 DOMowy, jubileuszowy, rzec można urodzinowy, poświęcamy… samym sobie i ludziom, wśród których żyjemy, z którymi pracujemy.
W poprzednich edycjach staraliśmy się pokazywać europejskie osiągnięcia architektoniczne z najwyższej półki i dyskutować o przestrzeni na profesjonalnym poziomie – co pewnie nie przyciągało zbyt wielu widzów spoza naszego zawodowego kręgu. Dlatego teraz z okazji jubileuszu chcemy się zaprezentować z tej bliższej perspektywy, porozmawiać o tym, co projektujemy. Zaprosić mieszkańców Szczecina i pokazać im dobre domy jednorodzinne zaprojektowane przez szczecińskich architektów.
Domy, gdyż to one ciągle są tym, co w ludziach rodzi spontaniczne zainteresowanie architekturą, tę której każdy bez mała chciałby dotknąć – bo chciałby dom mieć. Ta potrzeba materializuje się jednak w naszym otoczeniu w sposób nie pozostawiający wątpliwości, że na drodze do realizacji marzenia o własnym domu – architekt występuje tylko jako autor domu z katalogu, a nie jako partner do rozmowy o tym, jaki dom jest potrzebny, możliwy, piękny.
Chcemy pokazać przykłady dobrych domów – realizacje i projekty – by zachęcić ludzi do poszukiwania własnej, indywidualnej życiowej przestrzeni – przez bezpośredni kontakt z architektami.
Dom – a ściślej budynek mieszkalny jednorodzinny – jest najmniejszym pretekstem do objawienia się kompletnej architektury.
Dom może być manifestem kierunku architektonicznego (Villa Savoye, dom Rietvelda, dom Vanny Venturi, etc.), światłości a czasem ignorancji mieszkańca lub projektanta, lub obu naraz.
Dom może być celebrytą, którego wygłodniali oglądają w kolejnej rozbieranej sesji w kolorowym magazynie czy tematycznym portalu internetowym.
Dom wreszcie, może być przedmiotem zainteresowania przeciętnego człowieka, który podejmuje wyzwanie budowy lub wewnętrzny kompromis zakupu własnego schronienia.
Ten ostatni dom – a precyzyjniej – Szczeciński Dom, jest przedmiotem zainteresowania 10. edycji szczecińskiego Westivalu.
Rozwój społeczny po latach 80., skok ekonomiczny i technologiczny, dostęp do wiedzy o świecie wytworzył realną potrzebę posiadania własnego domu, który oprócz izolacji termicznej i wilgociowej, zapewni ekspresję indywidualizmu, wyznawanych wartości i ambicji coraz szerszej grupy, a nie tylko namaszczonych potencjałem ekonomicznym jednostek.
W dobie zainteresowania żywnością produkowaną lokalnie, kraftowym piwem, rzemieślniczymi lodami – Westival idzie dalej, prezentuje lokalnych projektantów – lokalnych domów. Skoro uznaną alternatywą dla lodów z hipermarketu są te wytwarzane na ulicy za rogiem, być może i uznanie zyskają lokalni projektanci – wobec dostępnych projektów z katalogu czy od dewelopera…
Z wystawą Domów Szczecińskich/Zachodniopomorskich – w tle – Westival oferuje szereg wykładów i wydarzeń związanych z domem, jego budową, możliwościami i zagrożeniami – a co najważniejsze – syntetyczny przegląd szczecińskich biur projektowych.
Autorem tekstu jest Marek Orłowski, prezes szczecińskiego oddziału SARP. Tekst ukazał się w nr 6 magazynu ARCH.